Wielkie odkrycia geograficzne mapa myśli

Pobierz

Wielkie odkrycia geograficzne: obszary znane Europejczykom, Chińczykom i Arabom do XIV wiekuWielkie odkrycia geograficzne spowodowały rozwój handlu (oraz przesunięcie jego skupienia z Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki), poznanie nowych roślin (kakao, kauczuk, tytoń), przypraw, produkcję cukru z trzciny cukrowej i szybkie upowszechnienie jego spożycia w Europie, a wreszcie rozwój gospodarczy Europy.Wielkie odkrycia geograficzne Wielkie odkrycia geograficzne Popularne określenie odkryć geograficznych dokonanych na przełomie XV i XVI wieku, a w szczególności: opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Diasa w 1488 roku, odkrycie Ameryki przez K. Kolumba dnia12 X 1492 roku, a następnie jej podbój, podróż Vasco da Gamy do Indii w 1498 roku oraz pierwsza podróż dookoła świata .Mapy arabskie są podobne do map chrześcijańskich, schematyczne, bez siatki kartograficznej.. !Nasz fanpage na fb: na nasz kanał, skorzystaj z pomocy z innych przedmiotów!Temat: Wielkie odkrycia geograficzne.. Fragment Atlasu Katalońskiego z 1375 roku Mapa Świata Gerarda Merkatora z 1587 rokuWIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE 1) Poszukiwanie morskiej drogi do Indii: przyprawy, -metale szlachetne (złoto i srebro do bicia monet), -kosztowności.. tworza mapy mentalne.. 12.9.2011 (14:26) kto mówi że nie to znaczy że miał jakiś inny temat praca jest naj streszczeniem długiej pracy..

Środki dydaktyczne: - mapa ścienna "Wielkie odkrycia geograficzne" oraz atlasy.

Jednak XV stulecie przyniosło zwiększenie zapotrzebowania na różne metale i kruszce .Wielkie odkrycia geograficzne.. Najważniejsze to poznać przyczyny, impuls który zapoczątkował to piękne .Skutki pozytywne: dla Europy - odkrycia geograficzne rozpoczęły okres podbojów kolonialnych, dominowała w nich początkowo Portugalia i Hiszpania, chociaż można też dostrzec próby Anglików, Holendrów i Francuzów np. Jean Cabot (Anglik) i Francuz Jacques Cartier (Francus) dali początek podboju Ameryki Północnej.polaczone z ciekawoscia i nadzieja na zyski daly poczatek erze kolonializmu i globalizacji.Wielkie odkrycia geograficzne [1080p] [DUBBING PL] Enavax.. Przebieg zajęć: Wprowadzenie: a. Kanada kolonią francuską.. Polacz pojecie z jego definicja.Wielkie odkrycia geograficzne klasa 6. nadiaradtkee 7 miesiecy temu.Wielkie odkrycia geograficzne i związane z nimi ekspansje kolonialne to nie tylko suche fakty zapisane i utrwalane na pokrytych kurzem stronnicach wiedzy lecz opowieści ciekawe i fascynujące, to podróż do o koła świata ubrana w słowa przekazywana od wieków..

Wybierz idealny szablon, edytuj tekst i zacznij tworzyć mapę do kolejnego wielkiego odkrycia!

oraz przyrządów nawigacyjnych.Kreator map myśli online serwisu Canva pozwala łatwo tworzyć piękne projekty map myśli.. -płynął 3 statkami (Santa Maria, Pinta, Nina) -odkrył San Salvador.. Czynności organizacyjno porządkowe.. Przedstawienie tematu, wyjaśnienie celów lekcji i sposobów pracy na lekcji.. Francis Drake - Anglik - opłynął świat 1577 - 1580 Willem Barents - Holender - odkrył Spitsbergen (Arktyka) 1596 4.. -chęć odkrycia drogi morskiej do Indii.Ameryka; Kolumb; Vasco da Gama; Bartłomiej Diaz, Ferdynand MagellanSkutki wielkich odkryć geograficznych w XV wieku Wielkie odkrycia geograficzne.. Coraz pełniej rozwijały się zorganizowane ośrodki myśli geograficznej: katedry geografii na uniwersytetach i towarzystwa .Wielkie odkrycia geograficzne Ksztalt swiata Wyobrazenie Ziemi jako kuli nalezy do dorobku starozytnej mysli greckiej.. Obszerna graficzna mapa myśli przedstawiająca morskie wyprawy odkrywcze Portugalczyków i Hiszpanów (do pobrania w pdf poniżej).. 3) Bogactwo.. 6) Szerzenie PomagałyZachęcamy do subskrypcji!. Do tej pory korzystano jedynie ze znanych i pewnych szlaków, zarówno morskich, jak i lądowych.. W kartonach bocznych umieszczone są następujące mapy tematyczne i dodatki: - odkrycia i podróże do 1400 r. - migracje Indian i Polinezyjczyków, wczesne odkrycia, podróże Wikingów, Marco Polo,Wielkie odkrycia geograficzne..

Z tej okazji przedstawiamy obszerną graficzną mapa myśli dotyczącą...mapa mentalna, dyskusja punktowana.

W slownikach: Skutki wielkich odkryc geograficznych w XV.. Na mapie myśli znajdziecie to, co najważniejsze dotyczące tego zagadnienia, czyli przyczyny odkryć geograficznych, główne kierunki wypraw (Ameryka, Azja > Indie i Chiny), odkrycia, imiona i nazwiska żeglarzy i .MAPA MYŚLI - odkrycia geograficzne Powoli opuszczamy średniowiecze i wchodzimy w nową epokę z mapami myśli, czyli nowożytność.. -był włoskim żeglarzem pracującym dla Hiszpanii.. 5) Chęć udowodnienia tezy o kulistości Ziemi.. I tak: w latach 1534 - 1535 Francuz Jacques Cartier odkryl Zatoke Swietego Wawrzynca, od 1577 do1580 Anglik Francis Drake zorganizowal kolejnaGeografia to również wiedza o zjawiskach zachodzących w przyrodzie i kształtujących dany obszar, np. prądy morskie, wiatry, opady, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi itp. Człowiek prehistoryczny orientował się w terenie, świadczą o tym znalezione rysunki przedstawiające, niewielki obszar w przestrzeni.Wielkie odkrycia geograficzne - określenie odkryć geograficznych dokonanych przez europejskich żeglarzy na przełomie XV i XVI wieku[1], a w szczególności: opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Bartolomeu Diaza , odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba , a następnie jej podbój, podróż Vasco da Gamy do Indii oraz pierwsza podróż dookoła świata Ferdynanda Magellana .Mapa jest stylizowana dodatkowo wzbogacona interesująca grafiką, licznymi ilustracjami oraz portretami odkrywców z notkami biograficznymi..

Liczne podróże handlowe przyspieszyły poznanie świata i przygotowały grunt pod wielkie odkrycia geograficzne.

Mapa wydrukowana jest na papierze kredowanym o gramaturze 150 g/m 2, 4+4 kolory, dwustronnie laminowana (folia ścieralna) i oprawiona w rurki PCV.. b. Wyjaśniamy uczniom pojęcie: Stary Świat.-zna postaci najważniejszych odkrywców oraz ich najważniejsze odkrycia (podróże) np.: Bartłomiej Diaz, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Amerigo Vespucci, -wie i rozumie jakie były przyczyny wielkich odkryć,-potrafi zanalizować tekst źródłowy,-potrafi wskazać na mapie trasy podróży wielkich odkrywców,Europejczycy odkryli nowe nieznane lądy na trzech kontynentach: Azji, Afryce i Ameryce.. Utwórz mapę myśli.Indii, źródła Amazonki, na Szetlandach Południowych, Amerykę, ujście Padu, odkrył drogę lądową do Peru, Ameryki Południowej, Indie, Azję Mniejszą, na Arktyce, nową trasę żeglowną przez Atlantyk, na Grenlandii, Morza Kaspijskiego, Amerigo Vespucci, odkrył drogę morską do Ameryki, Ferdynand Magellan, Krzysztof Kolumb, Azji, Jeziora Bajkał, odkrył drogę morską do Indii, Jeziora WiktoriiZainteresowanych niniejszą tematyką dotyczącą Wielkich odkryć geograficznych na świecie zachęcam do zobaczenia mapy myśli odkrycia geograficzne, która przedstawia ten proces.. Rzeczypospolitej.. -dopłynął do Ameryki myśląc, że jest w Indiach.. Przyczyny odkryć geograficznych: -sprowadzanie towarów ze Wschodu było bardzo kosztowne.. Komentarze (2) Brak komentarzy Dodaj komentarz.. 2) Zaspokojenie ciekawości.. - grupa testu A i B Tagi Chemia Nowej Ery Dzis i jutro Klasa 4 Klasa 4 Klasa 4 klasa 5 Klasa 5 Klasa 5 Klasa.. 22.9.2008 (16:49) Hors_17 .Wielkie odkrycia geograficzne Wielkie odkrycia geograficzne - określenie odkryć geograficznych dokonanych przez europejskich żeglarzy na przełomie XV i XVI wieku, a w szczególności: opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Bartolomeu Diasa, odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, a następnie jej podbój, podróż Vasco da Gamy do Indii oraz pierwsza podróż dookoła świata .Z drugiej strony mapy przedstawiono Rzeczpospolitą od połowy XVI do połowy XVII wieku.. Nasz zespół wybitnych projektantów utworzył profesjonalne szablony, które można łatwo edytować i dostosowywać.. 0 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt