Proces pielęgnowania pacjenta z tętniakiem mózgu

Pobierz

Rozmowa z pacjentem w kierunku ustalenia deficytów i zapotrzebowania na edukację: - ustalenie poziomu wiedzy - analiza wyników pacjenta i dobranie właściwej formy przekazu informacji (ulotki, strony www, rozmowa, film) 2.. Materiał i metody Informacje na temat historii choroby, jej przebiegu oraz obecnego stanu zdrowia pacjenta zebrano za pomocą ob - serwacji, wywiadu z pacjentem i jego żoną oraz dokładnej analizy dokumentacji medycznej.Tętniak mózgu, określany w literaturze medycznej jako tętniak wewnątrzczaszkowy lub tętniak naczyń mózgowych, jest chorobą tętnic mózgu.. Wymagał intensywnego nadzoru pielęgniarskiego oraz długotrwałej rehabilitacji.. Dolegliwości związane z tętniakiem mózgu pojawiają się najczęściej w przypadku, gdy tętniak jest już na tyle duży, że uciska na nerwy.1.. Porównuje się go do jagody zwisającej z łodygi.. Polega ona na wykonaniu prześwietlenia RTG po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych.. Motywowanie chorego do ćwiczeń aparatu mowy.. Zamieszczono 20 stycznia 2018 przez zobaczzrozum.. Tętniak powstaje na skutek osłabienia jednej z warstw budujących tętnicę.. Przy opracowaniu planu opieki wykorzystano terminologię referencyjną ICNP.Diagnozowanie tętniaka wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu.. Proces pielęgnowania pacjenta z rozpoznaniem choroby Alzheimera.Leczenie chirurgiczne tych tętniaków ma na celu zapobieganie ich pęknięciu..

Jest to choroba tętnic mózgu.

Rozmowa z pacjentem i żoną nt. przyczyn afazji spowodowanej chorobą.. Aktywne wsparcie i współpraca najbliższych pacjentki w procesie pielęgnacji wpływają na brak pogorszenia się obecnego stanu zdrowia.Możliwość wystąpienia powikłań z powodu nadmiernego wzrostu lub spadku ciśnienia tętniczego krwi obliguje pielęgniarkę do monitorowania ciśnienia tętniczego krwi od 4 - 6 razy na dobę, oraz po każdym wysiłku np. ćwiczenia gimnastyczne wyjście do toalety, czynności higieniczne.1 Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne 2012, Tom 1, Numer 2, Strony Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne THE JOURNAL OF NEUROLOGICAL AND NEUROSURGICAL NURSING eissn ISSN Opis przypadku/case Report Proces pielęgnowania pacjenta po udarze niedokrwiennym mózgu studium indywidualnego przypadku Nursing Care Plan of Patient after Ischemic Stroke Case Study Dorota .Osoba z objawami wstrząśnienia mózgu powinna być hospitalizowana w celu obserwacji stanu klinicznego pacjenta..

Dyskusja .Tętniaki mózgu: rodzaje.

Lekarze coraz częściej stosują także metody nieinwazyjne w diagnozowaniu tętniaka mózgu.. W początkowej fazie wzrostu tętniak mózgu bardzo rzadko daje jakiekolwiek objawy.. Silny ból w okolicy lędźwiowej., 2.. Dotyczy to także napadu przemijającego niedokrwienia mózgu (nawet krótkotrwałego), ponieważ bardzo często poprzedza on o kilka godzin lub dni udar mózgu.PROCES PIELĘGNOWANIA PACJENTKI Z NADCIŚNIENIEM TĘTNICZYM Opis przypadku: Pacjentka ,lat 56 przywieziona do szpitala przez karetkę PR.. PODSUMOWANIE Skuteczna profilaktyka udaru mózgu zależy od właści-wej kontroli czynników ryzyka: obniżenia ciśnienia tętni-czego, zmniejszenia masy ciała oraz odstąpienia od nieko-rzystnych dla zdrowia zachowań i .Tętniakiem mózgu nazywane jest wybrzuszenie naczyń krwionośnych mózgu.. Studium Proces pielęgnowania pacjenta po zabiegu kardiochirurgicznym tętniaka aorty brzusznej.. Porównuje się go do jagody zwisającej z łodygi.. Powinno wykonać się jej tomografię komputerową (TK).. Ból i zawroty głowy spowodowane nadciśnieniem tętniczym., 3.. Omówienie z pacjentem zalet przyjmowania insuliny drogą wstrzyknięć podskórnych: - możliwość regulacji .Swój proces pielęgnowania oparłam na rozmowie z pacjentką i obserwacji jej w ciągu dnia..

5.Tętniak mózgu - objawy.

, .Znaczącym elementem opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z przebytym udarem niedokrwiennym mózgu jest współpraca zarówno z nim, jak i z jego rodziną.. Wówczas często wykrywany jest podczas rutynowych badań.. Tętniak powstaje wówczas, gdy jedna z warstw budujących tętnicę ulegnie w jednym miejscu osłabieniu.. Dostarczenie materiałów do poprawy komunikacji z żoną (tablica, kartki).. tętniak workowaty - najczęściej spotykany (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu), umiejscowiony jest zwykle w naczyniach koła tętniczego mózgu, ma kształt kulisty lub nieco wydłużony, może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów; tętniak wrzecionowaty - umiejscowiony jest zwykle na tętnicy podstawnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz .Opieka pielęgniarska nad pacjentem z cukrzycą typu 2.. Bez dokładnej obserwacji nie zdołamy zaplanować procesu pielęgnowania, ponieważ istnieją problemy, których pacjentka wstydzi się wypowiedzieć, a o jej stanie emocjonalnym dużo można wyczytać z komunikacji niewerbalnej.Plik Proces pielęgnowania udar mózgu (neurologia).doc na koncie użytkownika OLO_XX_ • folder PIELĘGNIARSTWO • Data dodania: 22 lis 2010.. Zapewnienie intymności podczas kąpieli i korzystania z toalety.. Obrzęki wynikające z zaburzenia procesu filtracji w kłębuszkach nerkowych oraz zatrzymanie wody..

Głośna i wyraźna mowa z głową skierowaną w stronę pacjenta.

Płynąca pod ciśnieniem krew wypycha na .Jeśli tętniak jest mały i lekarz nie kwalifikuje pacjenta do zabiegu, to należy dbać o siebie, prowadzić zdrowy styl życia, nie palić, stosować zdrową dietę.. Przygotowanie przyborów toaletowych w łatwo dostępnym miejscu.Archiwa tagu: proces pielęgnowania chorego z udarem niedokrwiennym mózgu Proces pielęgnowania chorego z udarem niedokrwiennym mózgu.. tem z rozsianym procesem nowotworowym na przykła-dzie pacjenta z wtórnym złośliwym nowotworem mózgu.. Krew płynąca pod ciśnieniem tworzy uwypuklenie naczynia doprowadzającego krew do mózgu.Pacjent poddany był zabiegowi operacyjnemu usunięcia ciała obcego z czaszki w trybie pilnym.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Proces pielęgnowania pacjenta z kłębuszkowym zapaleniem nerek Kategoria » Nefrologia Problemy pielęgnacyjne: 4.. Niestety, ze względów finansowych oraz niekiedy braku odpowiedniego sprzętu często pozostaje jedynie obserwacja pacjenta.Plik proces neurologia.doc na koncie użytkownika wierzba2210 • folder proces pielęgnowania • Data dodania: 8 cze 2011 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.stron ciała chorego, instalacja stolika dla pacjenta oraz stabilnego fotela z podparciem tułowia, głowy i kończyn.. W pracy został zaprezentowany proces pielęgnowania pacjenta hospitalizowanego z powodu planowanego zabiegu emboli- zacji tętniaka wewnątrzczaszkowego mózgu.. Pacjentka zgłosiła się z powodu złego samopoczucia, zawrotów i bardzo silnego bólu głowy do lekarza POZ.Leczenie chirurgiczne tych tętniaków ma na celu zapobieganie ich pęknięciu.. Zaproponowanie ćwiczeń mięśni twarzy poprawiających wymowę.. Problem pielęgniarski: Zaburzenia w komunikacji z powodu afazji i porażenia mięśni twarzy.1.. Przy opracowaniu planu opieki wykorzystano terminologię referencyjną ICNP.Tętniak mózgu określany jest często mianem tętniaka wewnątrzczaszkowego lub tętniaka naczyń mózgowych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt