Charakterystyka Kordiana jest tym trudniejsza, że jest on swoistą summą wszystkich poprzednich bohaterów romantycznych.charakterystyka KOrdiana na podstawie I aktu 1 sceny 1 wypowiedz Kordiana pilne!. Wszyscy rozpoznają go jako Kordiana i idą za jego przykładem mówiąc, że nie ma wśród nich zdrajców.. Różne widma Grzegorz opowiada o wydarzeniach mających miejsce w latach 1798 -99 (wyprawa Napoleona do Egiptu) oraz po roku 1812 (po klęsce Napoleona w Rosji).. Prezes chce z nim rozmawiać, ten mówi jakby obłąkany, prosi o modlitwę za swoją duszę.. I zrzekł się dyktatury.. Doświadczył już samobójczej śmierci przyjaciela i nieszczęśliwej miłości.. Niech w tłumie myśli jaką myśl wielką zapali… (Akt I, scena I, w. Kordian pochodzi ze szlacheckiej rodziny, dorasta bez ojca, którego stracił bardzo wcześnie.Okazał się zbyt słaby psychicznie i zbyt silny moralnie, by zabić drugiego człowieka.. Tu okazuje się, że bohater przeżył.Akt II, czyli historia wędrówek Kordiana, ma miejsce w 1828 r., co zostało wspomniane w tytule tej części.. Wszyscy rozchodzą się a w lochu pozostają Kordian, który ma obłąkany wzrok i Prezes.. W tym czasie Kordian wędruje po Europie (Londyn, Dover, Włochy, Watykan .Wizja, Strach, ŚwiatłoSala tak nazwana koncertowa w zamku królewskim, oświecona lampą — wkoło kolumny z marmuru, ściany zamalowane arabeskami — widać przez drzwi otwarte na przestrzał ciąg długich ciemnych pokojów, w końcu błyska słabe światło sypialnej komnaty cara..
...W akcie III Kordian występuje jako Podchorąży.
Chłopiec jest nadwrażliwy, przeżywa rzeczywistość znacznie intensywniej niż jego rówieśnicy, kieruje się w życiu raczej sercem niż rozumem.Charakterystyka Kordiana to trudne zadanie, bo jak wszyscy bohaterowie romantyczni, tak i Kordian jest postacią dynamiczną.. 15 - sto letni Kordian leży zamyślony pod lipą, a jego sługa opodal czyści broń myśliwską.. Jej bohaterem jest młodzieniec pochodzący z ludu - Janek.. Urodził się w początkach XIX wieku.. Schwytany i osadzony w domu wariatów doczekał się tam wyroku śmierci.. 1) O Janku, co psom szył buty - ten fragment "Kordiana" funkcjonuje w literaturze polskiej jako dydaktyczna bajka dla dzieci.Akcja pierwszego aktu toczy się około roku 1825, Kordian ma wówczas piętnaście lat, widzimy go jak w wiejskim ustroniu, gdzieś w górach karpackich rozmawia ze starym sługą Grzegorzem.. Jego determinacja w walce o wolność przejawia się podczas tajnego zebrania spiskowców w podziemiach kościoła św. Jana.. Jest niesłychanie wrażliwy, ma melancholijne usposobienie.. 1-8); Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści, Ilekroć wiatr silniejszy wionie, zrywa tłumy.. Kordian jest przede wszystkim typowym bohaterem romantycznym.. Postać ta jest dowodem na to, że owszem są potrzebne do tego celu jednostki wybitne, ale muszą mieć one pełne wsparcie narodu.1 POSTACI HISTORYCZNE W "KORDIANIE" JULIUSZA SŁOWACKIEGO ..
Głównym bohaterem dramatu jest Kordian, ... Każda charakterystyka jest zbudowana na podstawie tego samego schematu.
33-37)Ściąga maskę i pokazuje swoją twarz.. Kordian oparty na bagnecie karabinu.. Irytują go opowieści doświadczonego Grzegorza.Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: Lektura Kordian : 1. cechy charakterystyczne Kordiana w akcie 1 ,2.Jak Słowacki przedstawia naród w Kordianie 3.Cechy dramatu romantycznego w Kordianie 4.Wyjaśnij jak poznać,że doktor był nadprzyrodzony (Proszę o Pmoc :) )W pierwszym akcie dramatu stary sługa Grzegorz, żeby rozproszyć nudę Kordiana, opowiada mu trzy historie.. Refleksja nad samobójstwem innego młodzieńca zmusza go do poszukiwania sensu własnego życia.. W wieku piętnastu lat jest niesłychanie wrażliwy, ma melancholijne usposobienie, jest ciągle zamyślony i smutny.Kordian - Akt I - Scena I.. Bohater Słowackiego jest pozornie silny, dojrzały i dobrze zorganizowany, lecz to tylko pozory.. Charakterystyka bohaterów.. Jego przyjaciel popełnił samobójstwo, on sam zastanawia się, czy warto żyć.pokazał Chłopicki podczas bitwy pod Olszynką Grochowską; w bitwie został ranny w nogi.. Jedna ze scen tego aktu - scena spotkania Kordiana z papieżem (sceny nie są numerowane) w Watykanie kryje aluzję do czasów po powstaniu listopadowym - to zakamuflowana .. (Akt I, scena I, w.. Wyrzuca Prezesowi, że uważa Polskę za niegodną ofiary.. Pochodzi z rodziny szlacheckiej - nazywany jest grafem..
Nic nie sprawia mu przyjemności, wszystko go nuży, jest pozbawione sensu.Kordiana poznajemy w pierwszym akcie, kiedy bohater ma 15 lat.
Chłopiec zastanawia się nad sensem swojego istnienia.. z góry dzieki.. Prezes rozpoznaje u niego gorączkę, Kordian jest zrezygnowany, szubienica będzie jego pomnikiem.•Charakterystyka Kordiana - młodzieniec ze szlacheckiej rodziny, marzycielski, wrażliwy, skłonny do melancholii, ulega zmiennym nastrojom i depresji, czuje smutek i zniechęcenie do życia.. Akt kończy się próbą samobójczą Kordiana, który strzela sobie w głowę.. Charakterystyka.. Kordian odczuwa apatię, nudę, niechęć do życia które według niego jest bezsensowne i pozbawione celu.W pierwszym akcie, gdy ma piętnaście lat, Kordian jawi się jako nadwrażliwy poeta i marzyciel.. Po upadku powstania wy echał do Krakowa, gdzie pozostał do końca życia.. Ma dość swojego ciężkiego życia, przepełnionego smutkiem i żalem spowodowanym nieszczęśliwą miłością.. Chciałby znaleźć swój cel w życiu, który porwałby go i zmusił do działania.Kordian to tytułowy bohater dramatu Słowackiego.. W podtytule aktu II pojawia się rok 1828.. Widzi przed sobą Winkelrieda, powstańca szwajcarskiego, który powstał i będzie razem z nim, Kordian chce działać tak, jak on.. Kordian dowodzi, że w pojedynkę nie można oswobodzić ojczyzny, zmienić świata.. Podobnie jak bohaterowie romantyzmu europejskiego, Kordian odczuwa przemożną nudę egzystencjalną..
Kordian - w I akcie jest to młody 15-letni chłopiec, cierpiący na "chorobę wieku", która w dramacie nosi miano "jaskółczego niepokoju".
Pateczka; 13.02.2010 młody 15-stoletni chłopiec,nieszczęśliwie zakochany JEGO CECHY TO : silna indywidualność, bunt wobec świata, kieruje się uczuciami, przeżywa nieszczęśliwą miłość,Najbliższym przyjacielem i powiernikiem Kordiana jest stary sługa Grzegorz.. Za młodu to hulaka i utracjusz, jednak doświadczenie uczy go, że dzięki uczciwej pracy może się wzbogacić i osiągnąć wysokie stanowiska.Kordian modli się i wygania pozostałych spiskowców.. Klęka on za nim przy ołtarzu i zauważa że ma on w oczach gorączkę.Akt I, przedstawiający 15-letniego Kordiana, to początek lat 20.. Gdy propozycja zamachu na cara upada w głosowaniu, Kordian postanawia samodzielnie zgładzić monarchę.Kordiana nic nie cieszy, zajmuje się czytaniem romansów i przebywa na łonie natury.. Improwizacja KordianaPierwsza historia sługi Kordiana - Grzegorza - to bajka "O Janku, co psom szył buty".. Dlatego artykuł ten składa się z trzech rozdziałów.. Na dodatek jest nieszczęśliwie zakochany w Laurze.. Choć wyznaje jej uczucia, ona nie odwzajemnia ich - traktuje go raczej jak młodszego brata.Pierwszy akt dramatu Juliusza Słowackiego ukazuje Kordiana jako piętnastoletniego młodzieńca, który poszukuje prawdziwie wartościowej idei, by nadać swemu życiu sens.. Tytuł szlachcica zostaje mu odebrany, w momencie, gdy staje przed plutonem egzekucyjnym (Akt III).Kordian spaceruje ze starszą od siebie Laurą, w której się podkochuje.. Wsiada na chmury i one niosą go do kraju.. Z kolei "Spisek koronacyjny" prowadzony był najpewniej w roku 1829, gdyż to właśnie wtedy miała miejsce koronacja cara Aleksandra.Stracił w ten sposób miłość, stracił też wiarę na papieskich progach.. Ukazują one trzy modele życia.. Najlepiej go zatem charakteryzować poszczególnymi aktami.. Jest to czas psychologicznego, wewnętrznego dojrzewania Kordiana, gromadzenia wiedzy o świecie i o sobie..