Charakterystyka porównawcza pana piotra i żony modnej

Pobierz

Edytuj elementy.. Więcej.. Utwór żona modna opowiada o parze małzenskiej która miała całkiem odmienne zainteresowania.Piotr ożenił się z filis tylko dla tego , żeby dostać duy majatek.. Żona w odniesieniu do pana Piotra jest arogancka, egoistyczna, lekceważąca, złośliwa, nieczuła.Bohaterami satyry Ignacego Krasickiego pt. "Żona modna" są: pan Piotr i jego tytułowa żona.. Klasa 7 Polski.. Osadź.. W tym momencie kończy się ich podobieństwo.. Nigdy nie brakowało mu pieniędzy, ale wolał żyć skromnie, nie ponad stan.. Pan Piotr i "modna Filis" byli oboje piękni, jak i młodzi.Charakterystyka - Pan Piotr/żona modna.. Ona zaś by miala kogoś kto zostanie jej towarzyszem i będzie jej usługiwał.W stosunku do ubioru bohaterka łamie zwyczaje szlacheckie obowiązujące w ówczesnych czasach.. Żona modna '' 2011-01-15 12:28:13 Jak powie żona do żony brata swojego męża 2014-02-24 20:58:36Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: Jak ułożyć plan charakterystyki porównawczej Żony Modnej i Pana Piotra?Przydatność 60% Charakterystyka porównawcza pana Piotra i żony modnej w satyrze I. Krasickiego, pt. "Żona modna".. Charakterystyka Żony modnej z satyry Ignacego Krasickiego; Czy współcześni nam ludzie powinni czytać satyry Ignacego Krasickiego?Świeżo upieczony mąż, pan Piotr, żali się znajomemu na swoje życie małżeńskie.. Wykpił z jednej strony bezmyślne oglądanie się na świat francuskiej mody, z drugiej pazerność i głupotę konserwatywnych Polaków..

[…]Charakterystyka porównawcza pana Piotra i żony modnej w satyrze I. Krasickiego, pt.

Piotr ubierał się tradycyjnie, czego nie można powiedzieć o jego żonie.. Rzecz dzieje się w dworku szlacheckim na wsi i w domu w Warszawie.Satyra "Żona modna" Ignacego Krasickiego opowiada o szlachcicu Piotrze.. Udostępnij Udostępnij wg Aleksa83333.. Żona modna się tradycyjnie, czego nie można powiedzieć o jego żonie.. Nie był asertywny, tzn. nie potrafił wyrażać swoich myśli, uczuć, poglądów i bez obaw powiedzieć "nie".73% Charakterystyka porównawcza pana Piotra i żony modnej w satyrze I. Krasickiego, pt. Motyw .chciała zmienić wystrój domu i ogrodu na styl francuski, zatrudniała mnóstwo osób do służby i dalej nie pamiętam co tam było.. Dla tradycjonalisty Piotra węzeł małżeński śmierć kończy.. Jest ósmą opozycją w zbiorzeSatyr wydanym w roku 1779.. Wywodzi się z miasta.. Pan Piotr, jeden z bohaterów utwru "Żona modna", był szlachcicem przywiązanym do staropolskiej tradycji.. Żona w odniesieniu do pana Piotra jest arogancka, egoistyczna, .Charakterystyka pana Piotra z satyry "Żona modna".. Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy w drugiej połowie XVIII wieku.. przeciez to proste.. Bohaterami satyry Ignacego Krasickiego pt. "Żona modna" są: pan Piotr i jego tytułowa żona.. Piotr nie sprawia jednak wrażenia szczególnie szczęśliwego, a na pytanie, skąd taki nastrój, opowiada dotychczasową historię swojego małżeństwa.Pan Piotr, który podczas całego utworu wygłasza monolog, skargę dotyczącą zachowania jego młodej małżonki, żeni się z pobudek majątkowych, a nie z miłości, dla spodziewanych korzyści młody małżonek znosi upokorzenia i kaprysy żony, ulega jej zachciankom.Ożenił się z kobietą z miasta, gustującą w zbytkach i francuskich nowinkach za co zapłacił prawie ruiną majątkową.Opisz historię małżeństwa pana Piotra,widzianą jego żony. ''.

Żona modna; 77% Charakterystyka porównawcza Żony modnej i pana Piotra z satyry Krasickiego; 84% Charakterystyka "Żony modnej".

Ulega presji wynikającej z panującej mody, czyli stylowi francuskiemu.. Wykpił z jednej strony bezmyślne oglądanie się na świat francuskiej mody, z drugiej pazerność i głupotę konserwatywnych Polaków.Przydatność 60% Charakterystyka porównawcza Żony modnej i pana Piotra z satyry Krasickiego.. Rozmowa toczy się między świeżo ożenionym małżonkiem a przypadkowo spotkanym kompanem.Satyra "Żona modna" zawiera rozmowę między dwoma znajomymi.. Charakterystyka Pana Piotra i Żony Modnej.. Ona wolała zakładać na siebie nowoczesne i modne kreacje.. Więcej »opis pana Piotra (w punktach) I.Krasicki Pan Piotr:- szlachcic, przywiązny do tradycji staropolskiej- żyjący skromnie, nie ponad stan- materialista- uległy- bezmyślny- nie asertywny- zbyt poczciwy- dobroduszny- wrażliwy- cierpliwy- szanował nakazy innych- miał szacunek do swoich pracowników- religijnyZobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Na podstawie tekstu zapiszcie jak wygladały dom i ogrod pana piotra przed slubem a jak po zmianach wprowadzonych przez zone.najwazniejsze wnioski zapiszcie w tabeliDzięki temu, że relacja pana Piotra jest elementem dialogu, czytelnik poznaje nie tylko postać modnej żony, o której bohater opowiada, ale również postać samego opowiadającego.. Ulega presji wynikającej z panującej mody, czyli stylowi francuskiemu.. Skuszony wizją majątku przyszłej żony, która w posagu miała wnieść cztery wsie, nie zważał na jej wady - wiedziony chęcią pozyskania wiosek, zdecydował się na małżeństwo.Żona modna to jedna z najkunsztowniejszych satyr Ignacego Krasickiego..

Żona w odniesieniu do pana Piotra jest arogancka, egoistyczna, lekceważąca, złośliwa, nieczuła.Charakterystyka porównawcza pana Piotra i żony modnej w satyrze I. Krasickiego, pt.

Tytułowa ''żona modna'' uwielbiała modę frnazucką, natomiast jej mąż lubił prostotę.Piotr jest zdziwiony, że przyszła małżonka domaga się mieszkania w mieście, gdzie mogłaby spędzać zimę i czas choroby, a także rozważa możliwość zerwania związku, gdyby ukazał się nieudany.. Dziwi się jednak oziębłym podziękowaniom za taki przejaw grzeczności.. Jeden z nich, pan Piotr, niedawno się ożenił i przyjaciel składa mu gratulacje.. W stosunku do ubioru bohaterka łamie zwyczaje szlacheckie obowiązujące w ówczesnych czasach.. Wówczas Piotr tłumaczy mu swoją sytuację.. Żona modna; Jakie skojarzenia ze współczesną obyczajowością wywołuje satyra "Żona modna" Ignacego Krasickiego.. W satyrze "Żona modna" Ignacy Krasicki zestawił ze sobą dwa kontrastowe modele życia szlachty doby oświecenia.. tam jest to wyraźnie napisane1) Co przekonało pana Piotra do małżeństwa a) miłość wybranki serca b) majątek przyszłej małżonki c) nadzwyczajna uroda kobiety d) wyjątkowa inteligencja narzeczonej 2) Dom, jaki zastała żona modna po przyjeździe do pana Piotra, świadczy o tym, że bohater a) jest biedny i brakuje mu środków do życia b) nieumiejętnie zarządza swoim majątkiem c) jest konserwatywny i .Jaka jest puenta satyry " Żona modna" N a J :) 2010-10-11 22:16:32 Przedstaw w punktach Historię małżeństwa Piotra z " Żona Modna " 2011-09-21 11:07:21 Czy znacie satyrę Ignacego Krasickiego pt. " Żona modna "?.

W utworze autor krytykuje ślepe zapatrzenie na zagraniczne wzorce kulturowe i obyczajowe, co jest cechą tytułowej żony modnej.Jest ona właścicielką czterech wsi.

przeczytaj to, to wtedy bedziesz wiedziec.. Kobieta ta w odniesieniu do Piotra jest arogancka, egoistyczna i lekceważąca.Ignacy Krasicki "Żona modna" - charakterystyka porównawcza żony modnej i Pana Piotra "Żona modna" to jedna z najbardziej znanych satyr Ignacego Krasickiego.. Utwór żona modna opowiada o parze małzenskiej która miała całkiem odmienne zainteresowania.Piotr ożenił się z filis tylko dla tego , żeby dostać duy majatek.. Żona modna posiada wiele zwierząt domowych - są to: suczka faworyta.. Spotyka on swojego znajomego, który gratuluje mu, że udało mu się ożenić..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt