Czym były skrzypce dla janka muzykanta

Pobierz

Autor ukazuje w niej środowisko wiejskie z całą jego złożonością.. Olivia16 102 pkt.. Pani Szymonowa mówiła matce Janka, że nie pożyje ona długo po porodzie.. Najpierw mocne zakończenie, a później zaskoczenie, że to jest naprawdę dobre.Wysłuchaliście dźwięków skrzypiec, dlatego że były one marzeniem Janka.. Janko Muzykant podoba mi się ,a szczególne uznanie budzi we mnie jego talent muzyczny.Matka Janka - charakterystyka • Janko Muzykant Matka głównego bohatera, uboga chłopka, która musi ciężko pracować na własne utrzymanie.. Janko urodził się jako chuderlawe dziecko.. Owe skrzypce nie graty tak pięknie, jak skrzypce z karczmy, ale chłopca zadowalały, odtąd grał na tych swoich "skrzypkach" od rana do wieczora.4 maja 2015 Janko Muzykant Syn ubogiej komornicy - pewnie matka wychowywała go sama - włosy miał jak śnieg, a kosmyki spadały mu na jasne wytrzeszczone oczka.. Właził potem za piec i nic nie mówił po całych dniach, spoglądając jak kot błyszczącymi oczyma z ciemności .Janko Muzykant Przyszło to na świat wątłe, słabe.. Nie był złodziejem, pragnął tylko dotknąć wymarzonych skrzypiec.. Janko przyglądał się przez okno oświetlonym przez księżyc skrzypcom, które wisiały na ścianie.Błagam o szybką pomoc.. Co mi się podobało: -przesłanie, które jest celne nawet w naszych czasach.. Chłopiec od urodzenia był bardzo wątłym dzieckiem..

Czym były skrzypce dla Janka Muzykanta?

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz Janko muzykant Janko muzykant tematyka Janko Muzykant bohater zachowanie Sienkiewicz Janko Muzykant skrzypce skrzypce.Ponieważ był wątły i słaby, wiejskie kumy, które się nad nim zebrały, były przekonane, że chłopiec umrze.. Janko jednak nie wybierał się na tamten świat.Janko Muzykant - 10-letni chłopiec określany przydomkiem z racji zdolności muzycznych, jego matka, wójt, Stach.. Ponadto budynek współgra z okoliczną architekturą.1) Ile lat ma bohater noweli?. Teraz cieszę się, że to były skrzypce, bo był np. puzon, za który płaciło się 2,7 rubli, trąbka chyba 2,3 .Po Janka Muzykanta sięgnąłem z ciekawości, gdyż na lekcjach omawialiśmy tylko fragmenty.. To wiejskie, chude i cherlackie dziecię, które od narodzin było mizerne i opalone, a chodziło z "palcem w gębie, z wytrzeszczonymi zaklętymi oczyma" w koszulce .a) Zapisz, czym były skrzypce dla Janka i dopisz do wskazanych rzeczowników epitety.. Ocena pracy uczniów i zadanie pracy domowej dla chętnych: Los uzdolnionego dziecka wczoraj i dziś.. Janko Muzykant podoba mi się, a szczególne uznanie budzi we mnie jego talent muzyczny.Ponieważ wiedział, że jego marzenie o własnych skrzypcach się nie ziści, postanowił zrobić własny instrument.. Chłopiec grający na skrzypcach.. Imiona własne mieszkańców, język, ..

Lokaj, który pracował w dworze, miał skrzypce i grywał na nich wieczorami.

Nowelka ma za zadanie pokazać ludziom zamożnym jak cierpią dzieci z biednych XIX wiecznych domów.. b) Zapisz określenia skrzypiec na podstawie opisu instrumentu zawartym w lekturze (jeśli chcesz skorzystać z podpowiedzi, wykonaj dodatkowe zadanie zamieszczone w prezentacji) 4.. Inna z kolei ostrzegała, aby szybko ochrzcić dziecko, bo ono także wkrótce umrze.Janko głównym bohater nowelki Henryka Sienkiewicza pt.: Janko Muzykant.. Skrzypce jako instrument są dla dzieci czymś zupełnie innym niż np. fortepian.. Przyszło to na świat wątłe, słabe.. Najmądrzejsze kumy ze wsi były przekonane , że chłopiec i jego matka nie dożyją następnego dnia gdyż poród był .Janko Muzykant - opracowanie, problematyka, bohaterowie Czas i miejsce akcji, geneza Utwór to nowela, która została napisana przez Henryka Sienkiewicza w Paryżu, a która jest wyrazem typowego dla pozytywistów zainteresowania biedą, ubóstwem, a także i wsią.Wybór "Janka Muzykanta" jako lektury uzupełniającej w klasie V był dziełem przypadku.. Ile razy słyszałem, że coś warto robić/ w coś warto inwestować w innym kraju, bo tam na pewno lepsze..

Wierzył w Boga i pytał przed śmiercią, czy w niebie da mu On prawdziwe skrzypce.

Poleciłam jej również Sienkiewicza.. Najlepsi w tym miesiącu pawlowiczf 308 pkt.. sfumato .Janko Muzykant - nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza.. czy na weselu jakim, to już dla niego było wielkie święto.. Pewnego wieczora nie było nikogo w pomieszczeniu, w którym znajdował się instrument.. MayaUczySie123 66 pkt.. Już w tydzień po porodzie musi wracać do pracy.Janka Muzykanta Nasza nieruchomość jest idealnie ułożona względem stron świata dzięki czemu wszystkie mieszkania będą dobrze naświetlone.. Streszczenie.. Podsumowanie lekcji - określenie problematyki utworu.. Patrycja_123 94 pkt.. Dla mnie więc lektura noweli była podwójnym szokiem.. Janko cały czas chudł - z głodu i dlatego, że był ciągle bity.. Kumy, co się były zebrały przy tapczanie położnicy, kręciły głowami i nad matką, i nad dzieckiem.. Obraz z ok. 1630 r. Jej akcja toczy się w XIX wieku, a głównym bohaterem jest chorowity chłopiec Janko.. Janko zakradał się pod dwór, żeby słuchać muzyki.. a) 11 b) 9 c) 8 d) 5 e) 12 f) 10 2) Wygląd Janko?. Lektury (Język polski) Zadaj pytanie REKLAMA.. Kowalka Szymonowa, która była najmądrzejsza, poczęła chorą pocieszać:Nowela Janko Muzykant kreuje dziecięcego bohatera.. MatyldA199 62 pkt.. Poszukajcie w tekście lektury fragmentów mówiących o miłości chłopca do tego instrumentu..

Wierzył w Boga i pytał przed śmiercią , czy w niebie da mu On prawdziwe skrzypce.

Co mi się nie podobało:-toporna postać głównego bohateraStarter fotografia współczesna; bogactwo tematów pozytywistycznych nowel; polecenie odwołujące się do wiedzy ucznia; polecenie poznania tekstu kultury; Rozdział: Janko Muzykant obraz: Frans Hals, Chłopiec grający na skrzypcach; osiem ćwiczeń otwartych i jedno ćwiczenie interaktywne odwołujące się do znajomości treści, interpretacji i analizy noweli "Janako Muzykant"; Rozdział .Był chłopcem prawdomównym i uczciwym , ponieważ przyznał się do tego ,co zrobił.. "Jankiem…" była zachwycona.JANKO MUZYKANT.. NarodzinyPrzyszło to na świat wątłe, słabe.Kumy, co się były zebrały przy tapczanie położnicy, kręciły głowami i nad matką, i nad dzieckiem.. Twoje rozważania na podstawie utworu i własnych przemyśleń.Mieć skrzypce, to było marzenie jego życia.. Cinkutszeftotalny 52 pkt.. Potrzebujesz pomocy?. Polecamy na dziś .Był chłopcem prawdomównym i uczciwym, ponieważ przyznał się do tego, co zrobił.. Pytania te pozwolą Ci powtórzyć najważniejsze informacje z książki i przygotować się na zajęcia.Pytania do lektury: Janko MuzykantNie wiem czemu, miałam zakodowane w głowie (choć przecież nigdy go nie czytałam), że "Janko Muzykant" kończy się szczęśliwie.. cirrus 123 pkt.. Ochrzciły go same, ponieważ sądziły, że chłopiec nie doczeka na księdza, a później powiedziały: a terazże, duszo "krześcijańska", idź, skądeś przyszła.. Utwór jest jakby małą biografią muzycznie uzdolnionego dziesięcioletniego chłopca, natomiast ramami noweli są narodziny i śmierć.Skrzypce Chrystusa Frasobliwego i Janka Muzykanta .. na skrzypcach, ale szeroko rozumiane zdolności typu wyczucie rytmu, słuch muzyczny itp. a) mały, wychudzony, zapadnięte płuca, wzdęty brzuch b) wysoki, dobrze zbudowany c) niski, z otyłością d) średniego wzrostu, włosy kasztanowe e) wysoki, nos orli, włosy blond f) rudy, szczupły, piegowaty chłopiec 3) Janko Muzykant mieszkał w: a) małym, wiejskim domku b) dworku szlacheckim c) mieście .4.. Jedna z uczennic, której bardzo spodobała się "Katarynka" Prusa, sięgnęła po inne utwory tego autora.. Czym były skrzypce dla Janka Muzykanta?. Do tej pory robił sobie tylko fujarki, teraz jednak próbował samemu wykonać instrument z drewnianej deseczki i włosia końskiego.. Kumy, co się były zebrały przy tapczanie położnicy, Narodziny kręciłygłowamiinadmatką,inaddzieckiem.KowalkaSzymonowa,którabyłana mą-drze sza,poczęłachorąpocieszać: — Da ta — powiada — to zapalę nad wami gromnicę, uże z was nic nie będzie,Lista pytań z lektury Janko Muzykant.. Nie był złodziejem , pragnął tylko dotknąć wymarzonych skrzypiec.. Jeśli masz problem, podpowiedź znajdziesz w prezentacji.. W zeszytach zróbcie notatkę o tym, czym były dla Janka skrzypce: Skrzypce dla Janka były… marzeniem ukochaniem świętością pożądaniemHenryk Sienkiewicz Janko Muzykant 1..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt